Лечение на мигрена: списък на лекарства за мигрена и главоболие

Мигрената е наследствено заболяване, при което съдовете на мозъка са свръхчувствителни и възпалени под въздействието на неблагоприятни външни и / или вътрешни фактори. Пристъпите на мигрена са придружени от силна болка, фотофобия и гадене. Няма постоянни дегенеративни промени в мозъка, вазодилатацията и възпалението се появяват само по време на атака и след това спират.

Мигрената не представлява опасност за здравето, освен това хората, страдащи от нея, запазват по-дълго яснота на ума и добра памет. Но по време на болезнени атаки не искам да мисля за положителните страни на болестта. Как да разберете дали наистина имате мигрена или главоболието е от различно естество?

Ето какво трябва да знаете за мигрената:

Атаките обикновено имат четири етапа: продром, аура, самата болка и след нормален период;

Продромът е тревожност и предчувствие за атака, аурата е зрителни, тактилни, обонятелни и речеви нарушения преди атака, болката при мигрена винаги е много силна, пулсираща и локализирана в определена част на главата, а след нормалния период е чувство на слабост след атака;

Понякога има мигрена без аура, но липсата й не премахва диагнозата;

Тежките пристъпи на мигрена могат да бъдат придружени от повръщане, замаяност, двойно виждане и потъмняване на очите и дори парализа на крайниците. Повтарящите се коремни болки и повръщане с неизвестна етиология при деца също могат да бъдат проява на мигрена..

При момичетата мигрената се проявява за първи път на възраст 13-23 години, често пристигането й е свързано с първото раждане. Младите мъже страдат от това заболяване много по-рядко, но започват да страдат по-рано - от 8-10 години и е трудно да се предскаже кога ще приключат атаките. Мигрената се диагностицира само при 6% от цялото мъжко население. Сред жените страда една пета, но почти всички мигрени отстъпват след менопаузата.

Невъзможно е да се излекува напълно мигрената, както и да се обяснят нейните причини или да се предотврати развитието. Но болестта може и трябва да бъде взета под контрол. В идеалния случай не трябва да имате повече от две атаки на месец и те не трябва да продължават повече от два часа. За тези, които са свикнали да се гърчат от болка и да бягат до тоалетната за два-три дни, подобни думи изглеждат като непостижима мечта. Но не бързайте да се отчайвате. Ще се опитаме да ви научим да живеете по такъв начин, че не мигрената да ви контролира, а вие..

За да получите мигрена под контрол, трябва:

Изчислете провокиращите фактори и внимателно ги избягвайте;

Разберете разнообразието от лекарства за болка, изберете правилното лекарство и го приемайте правилно за бързо облекчаване на болката;

Направете всичко възможно, за да намалите честотата на атаките.

Сега ще анализираме подробно всяка от тези три точки..

Задейства мигрена: изправете се срещу врага

Мигрената не е главоболие само по себе си, а само повишена чувствителност на мозъка. За да започне болката, са необходими провокиращи фактори, които се наричат ​​мигренови тригери. Човек може да има един или повече от тези тригери и понякога гърчове се случват само от определена комбинация от тях..

Какво означава: ако няма причина, тогава няма да има припадъци? Съвсем правилно, но е трудно да се предпазите напълно от тригери - те са буквално навсякъде. Някой имаше по-голям късмет - тяхната мигрена се преодолява само на фона на стрес, докато някой страда от всякакъв спад на атмосферното налягане.

Не бързайте да правите изводи, опитайте да водите „дневник за мигрена“ за един месец. Начертайте електронна таблица, маркирайте датите отгоре и запишете всички възможни задействания отстрани. Ако имате припадък, поставете плюсовете в колоната срещу провокиращите фактори, настъпили през този ден. Например: пиеше - плюс, не спеше достатъчно - плюс, валеше - плюс, караше се с някого - плюс и т.н. Това мини-проучване ще изясни кои тригери (или комбинации от тригери) предизвикват при вас мигренозни атаки..

И за да ви помогнем да забележите враговете си, ето списък с всички възможни вътрешни и външни задействащи мигрена:

Алкохол. На първо място, трябва да се пазите от червено вино и шампанско. Всеки алкохол разширява кръвоносните съдове и провокира мигрена, но червеното вино също съдържа флавоноиди, а шампанското съдържа мехурчета въглероден диоксид, така че съдоразширяващият ефект на тези силни напитки е най-изразен;

Храна. Тук на първо място са продуктите, съдържащи тирамин - пушени меса, синьо сирене, бира. По-рядко цитрусовите плодове, бананите и шоколадът действат като задействащи фактори. Напоследък има доказателства, че пристъпите на мигрена могат да бъдат провокирани от повсеместния мононатриев глутамат, хранителна добавка, която подобрява вкуса на повечето готови храни. Що се отнася до кофеина, неговата роля в задействането на механизма на мигрена е противоречива. От една страна, кафето и силният чай свиват кръвоносните съдове, а от друга, редовната консумация на кофеин води до пристрастяване. И рязък отказ от него води до нежелани промени в съдовия тонус и в резултат на това пристъп на мигрена;

Диета. Всъщност не е толкова важно какво ядете, колкото колко редовно го правите. Дългата почивка между храненията провокира критичен спад в нивата на кръвната захар. И кой е най-ненаситен в нашето тяло? Разбира се, мозъкът. И ако е склонен към мигрена, тогава няма да пропусне да отмъсти за гладната ви стачка с атака на мъчителна болка. Само не забравяйте да закусвате на всеки 3-4 часа;

Алергия. Индивидуалната непоносимост към храна, лекарства или външни фактори (прах, прашец) е пряко свързана с честотата на мигренозните атаки. Този факт е потвърден от медицинско проучване, по време на което група пациенти е била изолирана от всички алергени, които са имали в продължение на три месеца. При абсолютно всички субекти честотата на атаките намалява и болката става по-малко интензивна и продължителна;

Течност. Всеки, и особено страдащият от мигрена, трябва да пие 1,5 литра чиста вода на ден. Това ще позволи на биохимичните реакции в организма да протичат правилно и отпадъците от тези реакции няма да се натрупват в тъканите и кръвоносните съдове. Ако се занимавате със спорт или усилена физическа работа, помислете за нарастващата нужда на тялото ви от чиста вода. Не в чай, кафе или сок, а в обикновена вода;

Лекарства. Лекарства с вазодилатиращ ефект (например нитроглицерин, курантил и др.) Почти сигурно ще задействат механизъм на мигрена и ще предизвикат атака, така че внимателно прочетете анотациите към всички лекарства, преди да ги вземете;

Спете. Възрастният трябва да спи 6 до 8 часа на ден, не по-малко. Да предположим, че сте сменили работното си място и вместо обичайните 8 часа вече спите само 5. Адаптирането към такъв график със сигурност ще бъде придружено от мигренозни атаки. Същото може да се случи и с човек, който е излязъл на почивка и е решил да спи до обяд - много вероятно е вашият сибаризъм да доведе до ужасно главоболие;

Емоционален стрес. Трудно е да си представим ежедневието без стрес, но можете да се научите как правилно да се отпуснете и да възстановите душевното равновесие. Това е особено важно за хората с мигрена. По време на самия стрес, когато тялото е фокусирано, няма да има атака - той ще ви изпревари няколко часа по-късно, или на следващия ден. Ето защо, след нервен шок или конфликт, полагайте всички усилия, за да прогоните негативизма и да се освободите от напрежението;

Спорт и дейности на открито. Цял ден в градината, първата тренировка за фитнес, дълго пазаруване - и сега вече сте се сринали с пристъп на мигрена. Позната снимка, нали? Ако се движите малко в живота, не бързайте да се натоварвате, а ако, напротив, редовно се занимавате със спорт, продължете в същия дух и никога не намалявайте рязко темпото;

Времето. Капките на въздушното налягане не са най-популярните причини за мигрена - тези фактори засягат само хора с нестабилно кръвно налягане. Едното обаче не пречи на другото и е вероятно да сте хипертоници, страдащи от мигрена;

Заобикаляща среда. Атака може да бъде предизвикана и от други външни фактори: дълъг силен звук (строителна площадка, производствена работилница, рок концерт, футболен мач), силна миризма (парфюм, боя, лак, разтворител), мръсен въздух (задимена или прашна стая);

Хормони. Ето отговора на въпроса защо мигрената така „обича“ нежния пол. По време на живота в тялото на всяка жена под въздействието на половите хормони настъпват сериозни промени: едно момиче узрява, менструира, забременява, ражда, храни и губи плодовитост. И хормоните действат на всеки етап. Не е чудно, че почти всички жени с мигрена изпитват тежки пристъпи в навечерието на своя период, в периода след раждането и по време на менопаузата..

Как да се отървем от главоболие?

Е, най-накрая стигнахме до най-важното, казвате и изброявате в ума си всички въпроси, които ви доведоха до тази страница:

Трябва ли да приемам болкоуспокояващи за лечение на мигрена??

Колко често можете да го направите?

И как да се отървете от гаденето?

Вредни ли са хапчетата за главоболие??

Как се различават помежду си, с изключение на цената?

Кога да приемате лекарството: по време на аурата, след появата на болка или когато вече не е възможно да се понася?

Или може би вземете хапче за всеки случай, при първото предчувствие за атака?

Нека да се справим с всичко по ред. Нека започнем с пълен списък на всички лекарства за мигрена и главоболие, с указание за истинския им състав. Може би ще бъде голяма изненада за вас, че аптеката може да ви начисли сума, която се различава 10 или повече пъти за едно и също вещество. Също толкова важно е да се научите да правите разлика между хапчетата, които са подходящи за лечение на мигрена, и тези, които са напълно неподходящи, както и да оценявате тежестта на възможните странични ефекти..

Прости болкоуспокояващи

Официалната медицина нарича такива лекарства с кратко съкращение НСПВС - нестероидни противовъзпалителни лекарства, тоест облекчаване на възпалението без помощта на хормони. По-долу даваме подробен списък на тези лекарства и дори ако не намерите името на таблетките си в него, прочетете техния състав - със сигурност има напълно познати термини..

Абсолютно всички НСПВС облекчават главоболието, като спират възпалението в съдовите стени. С други думи, тези лекарства премахват самата причина за болката, което е много добре. Някои таблетки обаче съдържат допълнителни компоненти, които имат седативен или спазмолитичен ефект. Колко важно е при лечението на мигрена, ще обсъдим подробно.

И първо, нека разделим всички лекарства за главоболие на две големи групи:

Еднокомпонентни аналгетици

Простите еднопосочни аналгетици включват ацетилсалицилова киселина, ибупрофен, ацетаминофен, напроксен, кеторолак, ксефокам, лорноксикам и диклофенак.

Към днешна дата в Русия са регистрирани следните лекарства:

Ацетилсалицилова киселина (Аспирин, Упсарин). За лечение на мигрена е подходяща доза от 500 mg или повече, най-добрият вариант е да се пият две таблетки от 500 mg наведнъж. Ефервесцентните таблетки са много по-добри, тъй като се усвояват по-бързо, което е много важно при гадене. В аптеките можете да намерите така наречения сърдечен аспирин (Thrombo ACC, Aspirin cardio), който се предписва с профилактична цел при пациенти със заплаха от инсулт и инфаркт, тъй като ацетилсалициловата киселина намалява съсирването на кръвта. Внимавайте: такъв аспирин абсолютно не е подходящ за лечение на мигрена, има твърде малка доза;

Ацетаминофен (Парацетамол). Някога мислехме за парацетамола като за лечение на треска при деца. Само по себе си е безопасно, но не е много ефективно, така че многокомпонентните аналгетици с добавка на парацетамол са по-подходящи за лечение на мигрена. Чистият ацетаминофен също се продава под имената Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ибупрофен (Нурофен 200 mg; Нурофен форте 400 mg; Mig 200; Mig 400; Brufen; Advil). Има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти. Добре се понася от пациентите, бързо облекчава главоболието. При мигрена се предписва в доза от 500 mg;

Натриев метамизол (Analgin 500 mg; Baralgin 500 mg). Не започнахме списъка с този най-високо оценен аналгетик, тъй като той беше толкова силно дискредитиран през последните няколко десетилетия. Редовният прием на метамизол натрий влияе отрицателно върху състава на кръвта, чернодробната и бъбречната функция. В целия цивилизован свят отдавна не се произвежда чисто вещество в доза от 500 mg, но само 100-250 mg се добавят към състава на многокомпонентните анестетици. В Русия все още се произвежда стотинка аналгин с конска доза метамизол, който добре облекчава мигренозното главоболие, но причинява непоправима вреда на здравето при редовна употреба;

Напроксен (Naproxen 250 mg, Nalgezin 275 mg, Nalgezin forte 550 mg). За лечение на мигрена се използва както самостоятелно в доза 500-750 mg, така и като част от комбинирани лекарства за главоболие. Също така често се използва за борба с повтарящи се болки при жените;

Диклофенак (Voltaren) е противовъзпалително средство, което успешно се използва при болки в гърба и ставите. Има много търговски наименования за диклофенак и Волтарен е може би най-известният от тях. За облекчаване на остро главоболие и лечение на мигрена, използвайте диклофенак таблетки или Voltaren на прах;

Кеторолак (Кетанов, 10 mg);

Лорноксикам (Ksefokam, Ksefokam rapid). Кетанов и Ksefokam са най-мощните аналгетици, с които можете дори да премахнете пулсиращия зъбобол или спазми от чернодробни колики. И двете лекарства се използват активно при лечението на мигрена и не само в таблетки, но и в инжекции..

Многокомпонентни аналгетици

Съставът на такива болкоуспокояващи може да съдържа една или повече основни активни съставки (например метамизол натрий и парацетамол), както и едно или две допълнителни вещества (например кодеин, кофеин или фенобарбитал).

Известно е, че кофеинът има вазоконстрикторно действие, което е много важно за мигрена. Кодеинът и фенобарбиталът успокояват нервната система и намаляват възбудимостта на мозъчната кора. Фенобарбитал се е използвал в големи дози за лечение на епилепсия в миналото и тази практика разкрива сериозните му странични ефекти и пристрастяващия ефект. Имайте предвид, че кодеинът и фенобарбиталът предизвикват пристрастяване, което означава, че хапчетата с такива добавки не са подходящи за редовното лечение на мигрена..

Нека изброим най-популярните комбинирани лекарства за главоболие:

Цитрамон (парацетамол 180 mg + кофеин 30 mg + ацетилсалицилова киселина 240 mg). Аскофен има същия състав. Тези лекарства са подходящи за лечение на мигрена при пациенти, които нямат проблеми с високо кръвно налягане и съдови спазми. За да спрете атака, трябва да изпиете поне 2 таблетки наведнъж;

Мигренол, Панадол екстра (парацетамол 500 mg + кофеин 65 mg). Ето ярък пример за изтегляне на пари от невежи хора, страдащи от диви главоболия. Те отиват в аптеката, където услужливо им се предлага специално лекарство за мигрена, което се нарича Migrenol и, разбира се, струва няколкостотин. Всъщност и Migrenol, и Panadol extra представляват хартиен блистер с десет рубли парацетамол и чаша кафе. И за мигрена, тези лекарства помагат по-лошо от Citramon (също, между другото, десет рубли);

Пенталгин. Под тази търговска марка се продават 4 лекарства, които се различават леко по състав и предназначение. Първите три са подходящи за облекчаване на болката по време на редки (не повече от 2 пъти месечно) пристъпи на мигрена, а четвъртата има спазмолитичен ефект и е предназначена за премахване на колики, порязвания, зъбни, мускулни, ставни и менструални болки:

Пенталгин N (метамизол натрий 300 mg + напроксен 100 mg + кофеин 50 mg + кодеин 8 mg + фенобарбитал 10 mg);

Пенталгин ICN (метамизол натрий 300 mg + парацетамол 300 mg + кофеин 50 mg + кодеин 8 mg + фенобарбитал 10 mg). Лекарствата Sedal M и Sedalgin neo имат един и същ състав;

Пенталгин плюс (пропифеназон + парацетамол + кофеин + кодеин + фенобарбитал);

Пенталгин (парацетамол 300 mg + напроксен 100 mg + кофеин 50 mg + дротаверин 40 mg + фенирамин малеат 10 mg).

Кофетинът (пропифеназон 210 mg + парацетамол 250 mg + кофеин 50 mg + кодеин 10 mg) е добър, тъй като не съдържа аналгин, но не е подходящ за постоянно лечение на мигрена поради кодеин;

Tempalgin (метамизол натрий 500 mg + триацетонамин 4 толуенсулфонат 20 mg). Това са познатите „зелени хапчета от главата“. В действителност, те облекчават добре болката, благодарение на голяма доза аналгин и ненаркотична седативна добавка;

Спазмалгон (Spazgan, Bral, метамизол натрий 500 mg + питофенон 2 mg + фенпивериний бромид 20 mg). Голяма грешка е да се използва постоянно това лекарство за лечение на мигрена. Той има съвсем друго предназначение. Разбира се, 500 mg аналгин ще притъпят всяка болка, но вече говорихме за нейната вреда. А останалите компоненти на Spazmalgon имат спазмолитично действие, което не е от значение за мигрена, тъй като съдовете в мозъка са разширени и възпалени, а не компресирани. Нека разсеем мита докрай: Drotaverin (No-shpa) също е безполезен при мигрена. Има изключително спазмолитично, а не противовъзпалително действие и няма спазми по време на пристъп на мигрена;

Andipal (метамизол натрий 250 mg + дибазол 20 mg + папаверин 20 mg + фенобарбитал 20 mg). Много ефективно лекарство за облекчаване на главоболие при хора, страдащи от мигрена на фона на хипертония и повишена нервна възбудимост. Въпреки това, поради факта, че една таблетка Andipal съдържа само половин таблетка аналгин, за лечение на мигрена трябва да изпиете две таблетки наведнъж, а това са 40 mg фенобарбитал. В крайна сметка пристрастяването е неизбежно.

Нека сега обсъдим „пожарникарите“, инжекционните методи за облекчаване на ужасно главоболие по време на мигренозен пристъп. Към тях трябва да се прибягва, когато човек пие абсолютно неподходящи хапчета, които не му помагат и губят ценно време, или когато смело търпи болка, докато започне да се изкачва по стената. Разбира се, това не може да се направи, но ако ситуацията все пак възникне, ще трябва да инжектира.

Следните аналгетици се използват най-често за интрамускулни инжекции у дома:

Баралгин - 2500 mg аналгин в 1 ампула. Еквивалентът на пет таблетки аналгин веднага попада в кръвта. На етапа, когато главоболието е непоносимо и е придружено от гадене, това е най-добрият изход;

Кеторол - 30 mg кеторолак в 1 ампула. Той помага на Баралгин по-бързо и по-добре, нанася по-малко вреда на здравето, но струва много повече и никога не е на разположение на спешните лекари. Ако имате тежка мигрена, по-добре е да купите сами Ketorol от аптеката, заедно с подходящи спринцовки, и да го държите под ръка.

Ефективна и безболезнена алтернатива на инжекциите са ректалните супозитории. Тъй като през ректума преминават големи съдове, оттам болкоуспокояващите бързо навлизат в кръвта, заобикаляйки храносмилателния тракт, обхванат от гадене..

Следните супозитории се използват за лечение на мигрена:

Волтарен 50 и 100 mg (диклофенак);

Cefekon D (парацетамол);

Индометацин 50 и 100 mg.

Ако гаденето не е много силно и не е придружено от повръщане, има смисъл да се вземе диклофенак на прах - Voltaren Rapid Sachet. Той се абсорбира много бързо в стомаха и не дразни лигавицата, поради което не влошава гаденето.

В края на разговора за комбинирани болкоуспокояващи за лечение на мигрена бих искал да се спра по-подробно на лекарствата, отпускани по лекарско предписание. Не можете да купите такива хапчета в аптека просто така, защото те съдържат опасни вещества, които предизвикват пристрастяване. Например Zaldiar (трамадол 37,5 mg + парацетамол 325 mg). По-горе споменахме парацетамола, а трамадолът е полунаркотично вещество, което активира ендорфиновите рецептори. С други думи, след като приеме трамадол, човек се чувства така, сякаш в кръвта му има много хормон на радостта - ендорфин. Причината за болката не се елиминира, но се задействат механизмите против болка в мозъка. Zaldiar се използва само за лечение на тежки неконтролирани форми на мигрена и само по указание на лекар.

Специални аналгетици против мигрена

Докато има мигрена, учените продължават да се опитват да намерят специално лекарство за лечение на тази мистериозна болест. Значителен процент от пациентите обикновено не могат да намерят средство за облекчаване на болката сред наличните и популярни аналгетици - нито едно хапче просто не им помага. Ето защо научният пробив в лечението на мигрена беше само въпрос на време и наскоро се случи.

През 1989 г. германската фармацевтична компания GlaxoSmithKline разработи първото специализирано лекарство за мигрена, суматриптан. Той свива разширените съдове, блокира освобождаването на свързващ калцитонинг пептид и вещество Р от окончанията на тригеминалния нерв, като по този начин напълно спира мигренозния пристъп. И до днес суматриптан се счита за „златен стандарт“ при лечението на мигрена - това лекарство радикално подобрява качеството на живот на повече от 70% от пациентите, които са го опитали върху себе си..

Триптани

Суматриптан стана първият член на семейството на лекарства против мигрена. През последните 30 години това семейство се разшири с няколко по-ефективни инструмента. Важно е да се разбере, че триптаните не облекчават главоболие, различно от това, причинено от мигрена. В същото време никой друг вид лекарства не е толкова ефективен при лечението на мигрена като триптаните.

Следните триптани се продават в руските аптеки:

Суматриптан и неговите генерични лекарства (лекарства със същата активна съставка):

Imigran в таблетки от 50 и 100 mg и под формата на спрей 20 mg (една доза);

Амигренин 50 и 100 mg (Русия);

Sumamigren 50 и 100 mg (Полша);

Рапимед 50 и 100 mg (Исландия);

Золмитриптан (Zomig 2,5 mg);

Елетриптан (Relpax 40 mg);

Наратриптан (Naramig 2,5 mg).

В сравнение с оригиналните лекарства, генеричните лекарства са до четири пъти по-евтини и имат еднаква висока ефективност. В нашата страна Amigrenin (генеричен Sumatriptan) е заслужена любов сред пациентите с мигрена, която може да бъде закупена средно за 150-200 рубли.

Появата на триптани на фармацевтичния пазар е спасение за милиони хора, страдащи от мъчителни пристъпи на мигрена с гадене и повръщане. Но, както често се случва в живота, всяко хубаво нещо има своите недостатъци. Триптаните не са изключение. Тъй като те силно свиват възпалените съдове, някои хора просто не могат да приемат такива лекарства..

Важно: Триптаните са строго противопоказани при пациенти с хронично високо или лошо контролирано кръвно налягане, исхемична болест на сърцето, както и с анамнеза за миокарден инфаркт или инсулт..

Въпреки че триптаните имат точков, селективен ефект върху мозъчните съдове, ефектът им върху сърдечните и периферните съдове не може да бъде напълно отхвърлен. Следователно лекарите не предписват лечение с триптан за мигрена при относително здрави и млади пациенти, които изпитват пронизваща болка в сърцето по време на интензивна физическа активност или чувство на оловна тежест в краката. Историята на разширени вени и тромбофлебит също са фактори, които не са в полза на триптаните.

Ако имате мигрена с аура, е много важно да изберете подходящото време за приемане на триптана. По време на аурата мозъчните съдове се свиват и появата на болка сигнализира за тяхното разширяване и възпаление. Ето защо никога не трябва да приемате хапчета по време на аурата, за да изпреварите болката. Така че няма да я изпреварите, а само удължавате аурата и засилвате мъките си по време на атака..

По-добре е да започнете да лекувате мигрена със Sumatriptan или Zomig след консултация с лекар и основен преглед, включително електрокардиограма на кръвен тест. Разбира се, аптеката ще ви продаде тези лекарства без рецепта, но не бързайте да отидете там, без да посетите лекар. Самият факт, че триптаните се продават по 2 или 3 таблетки в една опаковка, предполага, че предозирането или неправилната им употреба е изпълнено със сериозни негативни последици..

Важно: Триптаните не могат да се използват за лечение на редки тежки форми на мигрена с аура - хемиплегична и базиларна мигрена. Освен това тези лекарства са противопоказани при деца под 18-годишна възраст, бременни и кърмещи жени..

Обикновено триптаните се понасят добре, само понякога пациентите забелязват усещане за пълзене по кожата, тежест в гърдите и нарушена концентрация. Тридесет години опит в лечението на мигрена с триптани ни позволява да говорим уверено за тяхната безопасност и висока ефективност. Ето защо, ако нямате противопоказания, няма от какво да се страхувате - можете спокойно да започнете лечението..

Производни на ерготамин

Съществува и друг, по-стар клас специални аналгетици против мигрена - производни на ерготамин. Те, за разлика от триптаните, само свиват кръвоносните съдове, освен това много силно и бързо, следователно те могат да бъдат опасни, особено в големи дози. В повечето чужди страни тези лекарства не се предписват постоянно за лечение на мигрена. Производните на ерготамин се разглеждат само като резервни вещества за облекчаване на тежки пристъпи, когато не работят други методи.

Например, лекарството Dihydroergotamine в ампули присъства в арсенала на западните лекари в случай на спешна помощ за пациент с мигренозен статус (т.е. страдащ от главоболие в продължение на няколко дни при липса на ефект от конвенционалните аналгетици). Не можете да купите дихидроерготамин без рецепта, но можете да си купите комбинирани болкоуспокояващи с ниско съдържание на ерготамин.

Три такива аналгетици са регистрирани в Русия:

Nomigren (ерготамин тартарат 0,75 mg + кофеин 80 mg + пропифеназон 200 mg + камилофин хлорид 25 mg + меклоксамин цитрат 20 mg). Ерготаминът свива кръвоносните съдове, кофеинът тонизира стените им и ускорява абсорбцията на таблетките, пропифеназонът има аналгетичен ефект, а меклоксаминът неутрализира гаденето;

Синаптон (ерготамин тартарат 1 mg + кофеин 100 mg + размер хидринат 25 mg);

Кофетамин (ерготамин тартарат 1 mg + кофеин 100 mg).

Но в прегледите на пациентите две таблетки Nomigren ви позволяват да спрете мигренозния пристъп с приблизително същата скорост и ефективност като една таблетка Zomiga. Въпреки това, когато се сравняват тези лекарства от гледна точка на безопасността, се предпочита триптан. И също така трябва да вземете предвид, че съвместният прием на производни на ерготамин и триптани е категорично противопоказан, тъй като води до критично стесняване на мозъчните съдове!

Важно: Ако сте приемали Nomigren или друг комбиниран аналгетик с добавка на ерготамин, можете да използвате триптани не по-рано от 24 часа!

Производните на ерготамин имат доста широк спектър от противопоказания:

Болести на периферните кръвоносни съдове;

Как да се справим с гаденето по време на пристъп на мигрена?

Пристъпът на мигрена почти винаги е придружен от гадене и понякога повтарящо се повръщане. Той не само е много неприятен, но и пречи на своевременното усвояване на приетите анестетици. Ако сте взели хапче и след това сте повърнали, можете да предположите, че изобщо не сте приемали лекарството. Ето защо, веднага щом почувствате настъпващото гадене, веднага вземете антиеметично средство (Cerucal, Raglan), можете директно заедно с аналгетик.

Въпреки това, дори в самото начало на мигренозния пристъп, когато е твърде рано да се говори за гадене и пулсираща болка, стомахът вече функционира неправилно, не с пълна сила, и храната, изядена в предния ден, се задържа в него. Облекчаващото болката, което приемате, вероятно ще претърпи същата съдба. Тя ще лежи там и ще изяде лигавицата, като допълнително провокира гадене. За да избегнете това, приемайте Motilium, лекарство за преяждане, което съдържа комплекс от стомашни ензими, които ускоряват процеса на храносмилане..

Как да изберем правилното лекарство за мигрена?

От разнообразието от болкоуспокояващи, представено по-горе, не е изненадващо да се объркате: кои хапчета да изберете и къде да започнете лечение на мигрена? Най-правилният подход би бил последователният подход - започнете, така да се каже, с най-малкото зло, постепенно преминавайки към най-голямото, и само ако обикновените аналгетици не помогнат. Важно е да изберете адекватна доза, в противен случай ще изпиете още 2 таблетки за един час, още две след няколко часа, в крайна сметка те няма да действат по този начин, защото моментът е пропуснат и вие незаслужено ще запишете лекарството в „неефективни лекарства за мигрена“.

От всички прости НСПВС аспиринът е най-доброто средство за лечение на мигренозно главоболие. Навреме приетите 1000 mg аспирин са сравними по ефективност с триптани, но много по-достъпни. Не забравяйте обаче за корозивния ефект, който ацетилсалициловата киселина има върху стомаха. Поради този минус лечението на мигрена с аспирин е противопоказано при пациенти с гастрит и пептична язва.

Както споменахме по-горе, в Европа е обявено истинско преследване на комбинираните аналгетици поради вредни пристрастяващи добавки (кодеин, фенобарбитал). Ето защо, ако имате силно главоболие, трябва да се задоволите с обикновен аспирин..

Предприемчивите хора са измислили специален "коктейл против мигрена", състоящ се от прости и достъпни съставки:

Чаша вода с разтворени 1000 mg ефервесцентен аспирин;

Чаша прясно сварено сладко черно кафе или кутия кола;

Как работи? Първо, приемате голяма доза бързо абсорбиращ се аспирин. Второ, вие осигурявате на тялото течност и глюкоза, които запълват стомаха и успокояват мозъка. На трето място, получавате порция стомашни ензими, които ще помогнат за по-бързото смилане на съдържанието на стомаха и преместването му в червата, където аспиринът ще се абсорбира. Този коктейл наистина работи! Опитайте и ако имате язва или гастрит, заменете налгезин или напроксен с аспирин в доза 500-750 mg.

Триптаните са вашите лекарства от първа линия при наличие на язва на стомаха или дванадесетопръстника, както и при обостряне на гастрит, или ако ефектът на Аспирин не настъпи 45 минути след приема. В този случай започнете да приемате триптани веднага, в самото начало на следващите атаки. Припомняме ви още веднъж: за лечение на мигрена с триптани, трябва да получите разрешение от лекар.!

Еднокомпонентните аналгетици (ибупрофен, аналгин, парацетамол, диклофенак) не трябва да се използват в чиста форма, особено аналгин. Опитайте да тествате за себе си ефекта на ибупрофен (600-800 mg) или кеторолак (20 mg), може би това ще е достатъчно, за да се отървете бързо и напълно от главоболието по време на атака. Но парацетамолът и диклофенакът е малко вероятно да бъдат толкова ефективни, колкото аспирина при лечението на мигрена. Въпреки че, както знаете, всеки човек е различен.

Комбинираните аналгетици (Цитрамон, Пенталгин) се използват много по-често за облекчаване на пристъпите на мигрена и действат по-добре, но не забравяйте какво казахме за вредните добавки и пристрастяването. Лекарствата, съдържащи кодеин и фенобарбитал, могат да се използват само за лечение на лека мигрена с 2-3 атаки на месец.

Избраното лекарство за мигрена може да се счита за ефективно, ако:

Напълно облекчава главоболието не по-късно от 4 часа след приложението;

През първите 2 часа гаденето и фотофобията преминават и болката преминава от пулсираща в тъпа и постепенно отшумява;

Помага ви да спрете атаката винаги или почти винаги;

Главоболието не се повтаря на следващия ден;

Не е необходимо да повтаряте това лекарство или да добавяте друго по време на атака..

Как да приемате болкоуспокояващи при мигрена?

Не, не става въпрос за стриктно спазване на инструкциите, не дъвчене на хапчета, които не са предназначени за това, и пиене с достатъчно количество вода. Няма нужда да казвам. Когато се лекува мигрена, времето на приема на лекарството е може би най-важно, а не неговият състав. Всеки аналгетик, прост или комбиниран, обикновен или специален, е в състояние да спре силно главоболие, независимо от причината. При мигрена обаче имате няколко минути, за да му дадете тази възможност..

Разширяването и възпалението на мозъчните съдове е единствената причина за главоболие само през първите 40-120 минути от началото на атаката (в зависимост от това колко бързо нараства болката). По този начин, ако сте успели да вземете болкоуспокояващи в рамките на първите два часа, имате шанс да спрете атаката. В противен случай шансът е пропуснат.

Когато гаденето, страхът от ярка светлина и непоносимостта към силни звуци се присъединят към пулсиращо главоболие, това показва, че болковите импулси вече са преминали през влакната на тригеминалния нерв и са достигнали мозъчната кора. Активирани са механизми за болка, които е много трудно да се спрат за аналгетици, особено предвид безсмислието на пероралното приложение.

Важно: Болкоуспокояващите, взети твърде късно, независимо от техния вид и състав, няма да ви помогнат да се отървете от мигренозното главоболие, но ще получите всички негативни последици и странични ефекти. Не предозирайте и не повтаряйте всеки час с надежда за облекчение. Ако пристъпът на мигрена е придружен от многократно повръщане, няма смисъл да се пият хапчета изобщо - само инжекции.

Комбинираните аналгетици са по-склонни да ви помогнат, когато се пропусне оптималното време за прием, но това е само защото добавките против тревожност, които съдържат, притъпяват чувствителността на мозъчната кора и вече не се борят с причината, а с ефекта. Тъй като концентрацията на кодеин и фенобарбитал в такива лекарства е оскъдна, успехът не е гарантиран. Но неконтролираното лечение на мигрена с комбинирани аналгетици определено ще доведе до появата на зависимост от тях. Препоръчва се прием на лекарства с добавка на фенобарбитал или кодеин не повече от два пъти месечно.

Ненавременното приемане на болкоуспокояващо обикновено се превръща в причина човек да страда от ужасно главоболие през целия ден и в крайна сметка се обажда на линейка. Лекарите му инжектират интрамускулно Баралгин, Димедрол, понякога дори Реланиум, в резултат на което изтощеният пациент бързо заспива. Опитайте се никога да не се довеждате до такова състояние: първо, това е опасно за здравето и второ, води до увеличаване на честотата на мигренозните атаки в бъдеще.

Важно: Не можете стоически да понасяте ужасно главоболие и да отказвате да приемате болкоуспокояващи, позовавайки се на тяхната вреда. Колкото по-дълги и болезнени са атаките, толкова по-често ще се повтарят..

Разбира се, изобщо не можете да направите нищо и просто да издържите: мозъкът има защитни механизми против болка, които изключват болката, когато тя престане да бъде алармен сигнал за вас, като собственик на тялото, и се превръща в заплаха за самото тяло. След максимум 72 часа в кръвта ще се натрупа огромна концентрация на хормона серотонин и синдромът на болката ще се облекчи.

Резервите на мозъка обаче не са безкрайни - той не може да произвежда серотонин постоянно в диви количества и покачването неизбежно ще бъде последвано от спад. И ниското ниво на този хормон в кръвта кара човек да изпитва силна болка по някаква, дори и най-незначителната причина. С други думи, прагът на болката намалява и в условията на мигрена това е катастрофа..

Лекарства за болка: помощ или вреда?

Абсолютно всички аналгетици за облекчаване на болката и възпалението нарушават синтеза на ензима циклооксигеназа. Но този ензим не само участва в развитието на възпаление, но присъства и в лигавицата на здравия стомах. Недостигът на циклооксигеназа води до изтъняване и разязвяване на лигавицата, така че злоупотребата с НСПВС е изпълнена с развитие на гастрит и язви. Тези лекарства също имат лош ефект върху функционирането на черния дроб и бъбреците, тъй като те се екскретират от тялото през един от тези органи или дори чрез двата..

Втората отрицателна точка е физиологичната зависимост. Тялото свиква с факта, че веднага щом нещо се разболее, от нищото се появява „добро хапче“ и премахва възпалението. Той иска да прави все по-малко себе си и все повече да получава такива хапчета. В резултат, ако по-рано можете да се отървете от мигрена с 500 mg аспирин, сега само 1500 mg помага. Броят на лекарствата се увеличава, следователно нежеланите реакции се увеличават. Възниква порочен кръг и излизането от него понякога е толкова трудно, колкото отказването от наркотици..

В медицината има специален термин за лекарствено предизвикано главоболие - злоупотреба (от английското „злоупотреба“ - злоупотреба). Веднага след като човек с такъв проблем има намаляване на концентрацията на аналгетици в кръвта, възниква болка, просто като реакция на факта, че не е взел хапчето навреме. Той продължава за пристрастяването си и продължава да увеличава приема на болкоуспокояващи, докато се стигне до хоспитализация с диагноза остро отравяне с наркотици.

Важно: Според СЗО 1 на 50 жители на планетата страда от главоболие, причинено от насилие, а жените стават жертви на наркомания пет пъти по-често от мъжете.

Почти всички хора, които отдавна и редовно прибягват до аналгетично лечение на мигрена, също развиват постоянна психологическа зависимост от хапчета. Те се страхуват непрекъснато от припадък, носят купчина кутии и мехури със себе си, харчат значителна част от доходите си за лекарства, пият хапчета просто така, „за да предотвратят болката“. Познахте ли се в това описание? Моля, опитайте се да спрете!

Можете да приемате болкоуспокояващи не повече от два пъти седмично. По време на пристъп на мигрена това трябва да се прави навреме и стриктно в терапевтична (не подценявана!) Доза. Не можете да повторите приема по-рано от посоченото в инструкциите, да пиете повече хапчета на ден от препоръчаното или вместо това да приемате други хапчета, водени от факта, че не сте превишили дозата на всяко отделно лекарство. Те ще ви отровят всички заедно и няма да облекчат болката, ако не могат да го направят веднага..

Важно: Според международните медицински стандарти, без риск от пристрастяване, еднокомпонентните аналгетици могат да се приемат не повече от 15 дни в месеца, а комбинираните, полунаркотични и триптани - не повече от 10 дни в месеца.

Всичко това, разбира се, е прекрасно, казвате, но какво да направя, ако боли?! И нищо не помага? А атаките стават все по-чести? Ще се опитаме да отговорим на тези въпроси в следващата глава..

Как да намалим честотата на пристъпите на мигрена?

Успешното разрешаване на този проблем зависи в еднаква степен от вас самите и от вашия лекар. Какво можете лично да направите, за да направите пристъпите на мигрена по-редки и по-малко болезнени? В самото начало на нашия разговор обсъдихме тригери - външни и вътрешни фактори, които провокират появата на гърчове. Жалко, но невропатолозите заявяват, че почти никой от пациентите с мигрена не води дневник по техните съвети и не се опитва да идентифицира причинителите им. Всички казват нещо като „Имам припадъци, когато съм нервен“ или „Просто не спех достатъчно“, но не правят нищо, за да се предпазят от тези рискове.!

Опитайте се да спрете да мислите на принципа „ние не сме такива, животът е такъв“. Вие сте напълно способни да организирате правилния режим на работа и почивка, да се научите как да се отпускате след стрес, да внушите на себе си любов към лека, здравословна храна, спорт и активен начин на живот. Ако атаките са провокирани от външни фактори (продължителни силни звуци, замърсен въздух, алергени), просто ги елиминирайте от живота си. Е, ако дори и най-внимателното отношение към себе си все още не ви позволява да намалите честотата на мигренозните пристъпи, е време да се консултирате с лекар за сериозно лечение..

След прегледа ще ви бъде предписан курс на приемане на специални лекарства, насочени към намаляване на чувствителността на мозъчните съдове. Те не облекчават главоболието, но предотвратяват появата му. На всеки с тежка мигрена се препоръчва да се подлага на превантивно лечение на всеки 2-3 години, което обикновено трае 3-6 месеца.

Не забравяйте да посетите Вашия лекар, ако:

Всеки месец имате 3 или повече тежки пристъпи на мигрена и в интервалите между тях ви измъчва фон, притискащо главоболие;

Принудени сте да надвишавате препоръчаните дози и честотата на аналгетиците, тъй като те вече не са ефективни и вашата мигрена е извън контрол.

За да се намали честотата на мигренозните атаки, се използват лекарства от различни класове:

Антиепилептични лекарства - Топамакс в доза до 100 mg, валпроева киселина (Depakin), габапентин (Neurontin, Tebantin). Тези лекарства намаляват възбудимостта на мозъка, така че причинителите не предизвикват лесно и бързо пристъп на мигрена;

Антидепресанти - лекарства, които повишават концентрацията на хормоните серотонин и норепинефрин в кръвта, например венлафаксин (Velafax, Efevelon, Venlaxin), пароксетин (Paxil, Reksetin, Tsipramil) и трицикличния антидепресант амитриптилин. Всички те са насочени към засилване на защитата на мозъка срещу болка. Използва се в минимални терапевтични дози;

Бета-блокери - Пропранолол, Анаприлин, Обсидан, използвани за понижаване на кръвното налягане. Такива лекарства също забавят сърдечната честота, така че се предписват за лечение на мигрена само за тези, чието кръвно налягане почти винаги се поддържа на 120/80, а пулсът е стабилен;

Блокери на калциевите канали - за мигрена се използват Verapamil и nimodipine (Nimotop). За понижаване на кръвното налягане са необходими доста високи дози от тези лекарства, но като цяло те стабилизират добре съдовия тонус;

Лекарства, които подобряват мозъчното кръвообращение - например, Вазобрал на капки и таблетки. При лечението на мигрена той има умерена ефективност, но е напълно безопасен и подходящ за почти всички;

Магнезиеви препарати - за укрепване на кръвоносните съдове и поддържане на сърцето.

Атаката започва: какво да правя?

Нека обобщим нашия разговор за лечение на мигрена, съберем целия арсенал и съставим ясен план за действие, за да не загубим нито една ценна минута, когато отново бъдете обхванати от атака.

Така че, ако главоболието започна:

Върнете се веднага вкъщи, вземете свободно време от работа;

Вземете топъл душ, използвайте ароматни масла, които ви помагат да се справите с болката (лавандула, пачули, бергамот);

Направете чаша сладък чай или кафе, разтворете 2 ефервесцентни таблетки аспирин в чаша, яжте нещо леко, ако отдавна не сте яли, вземете хапче Motilium и ако ви прилошава, то Cerucala;

Заключете се в стаята, дръпнете завесите, легнете под завивките, отпуснете се и се опитайте да заспите;

Ако след 45-60 минути болката не започне да отшумява, използвайте температурен контраст: сложете студена мокра кърпа на челото или под врата си и спуснете краката си в леген с гореща вода. Помолете някой близък да ви направи масаж или прибягнете до акупресура, чиито схеми са лесни за намиране в мрежата;

След 2 часа, ако болката все още не се облекчи, вземете триптан или комбиниран аналгетик със седативен компонент;

Ако атаката не е спряла дори 2 часа след това, повръщането е започнало, не пийте повече хапчета - обадете се на линейка или инжектирайте Baralgin / Ketorolac у дома, ако е възможно.

Кога да се обадите на линейка?

Има ситуации, когато трябва да се извика линейка в неизбежен случай. Въпреки че мигрената не е опасно заболяване, в много редки случаи тя приема застрашителни форми и може да доведе до сериозни усложнения. Прочетете внимателно списъка по-долу: дори ако сте свикнали да се справяте сами с атаки, някои отклонения от обичайния сценарий трябва да ви накарат незабавно да вземете телефонния приемник.

Обадете се на линейка, ако:

Атаката продължава повече от три дни, тоест имате така наречения „мигренозен статус“, резултатът от който, особено в зряла възраст, може да бъде инсулт;

Повтаряли сте повръщане, диария и дехидратация;

Мигренозната аура продължава повече от 1 час;

Нарушенията на зрението, речта, допира и обонянието продължават по време на атаката, а не просто я предшестват;

Преди това вашата мигрена никога не е била придружена от аура, но сега изведнъж се появи;

Имате силно замайване, потъмняване на очите, изкривяване на предмети, пълна слепота, загуба на съзнание, дезориентация в пространството;

Курсът на вашата мигрена се е променил драстично и през втората или третата атака сте имали през последната седмица;

Вие сте на възраст над 55 години, имали сте мигрена отдавна и изведнъж отново имате силно главоболие, подобно на мигрена.

Надяваме се, че днес успяхме да отговорим на всички ваши въпроси относно мигрената, да помогнем да намерим надежда и да предложим начини да вземем тази коварна и мистериозна болест под свой контрол. Грижете се за себе си и бъдете здрави!

Образование: През 2005 г. завършва стаж в Първия Московски държавен медицински университет „И. М. Сеченов“ и получава диплома по неврология. През 2009 г. завърши следдипломно обучение по специалността "Нервни болести".

Мигрена, как да облекчим болката с хапчета, процедури, алтернативни методи

Главното главоболие и мигрена Мигрена мигрена, как да облекчим болката с хапчета, процедури, алтернативни методи

Мигрената е функционално разстройство, характеризиращо се с пулсираща болка във фронталната и темпоралната част на главата. Независимо от причината, това разстройство е обратимо. Но ако пренебрегнете проявите на патология, тя може да се развие в хронична форма..

Защо мигрената е опасна?

Основният симптом на мигрена е пароксизмална болка, която често се появява от едната страна. Нарушенията в съдовата система се превръщат в причини за дискомфорт. В кръвоносните съдове се появява силен спазъм, което води до нарушения в биохимичните процеси, по-специално при метаболизма на невротрансмитерите. Всичко това води до непоносима болка..

Това заболяване е познато на мнозина, тъй като поне веднъж в живота си всеки се е сблъсквал с такава болка. 10% от всички жители са запознати от първа ръка и могат да страдат от мигрена в продължение на месеци. Опасността му е, че може да се наследи от жени. Симптомите се проявяват най-активно на възраст 30-35 години.

Мигрената е синдром, който може да бъде лекуван самостоятелно с противовъзпалителни лекарства. Тук не става въпрос за първопричините за главоболието, а за пулсиращите прояви, които пречат на нормалния живот. В противен случай, ако симптомите не изчезнат дълго време, трябва да се консултирате с лекар и той ще посочи как да се излекува мигрена..

Симптоми, придружаващи мигрена

Това заболяване не е фатално, но въпреки това носи много неприятни усещания. Най-честите симптоми, придружаващи мигрена са:

  • болезнени усещания в темпоралната, челната част (при продължителна и интензивна болка може да се даде на тилната и други части на главата);
  • гадене и повръщане;
  • гърчове;
  • раздразнителност;
  • чувствам се изморен.

Проучванията показват, че мигрената има 4 етапа. Курсът на всяка степен може да се определи чрез специфични знаци. Между тези етапи се наблюдават подобрения и човек не страда от главоболие. Но има изключения и не всички мигрени могат да бъдат разделени на тези етапи..

Първата фаза се характеризира със симптоми на предшественици. Статистиката казва, че поне половината от тези, които са преживели това главоболие, ги имат. Симптомите на мигрена на първия етап могат да включват умора, депресивно настроение и повишена раздразнителност..

Симптомите на втория етап също не се наблюдават при всички, но при една трета от пациентите се появяват. По време на него пациентът може да страда от появата на зрителни или тактилни халюцинации. Продължава поне 30 минути, понякога и до няколко часа.

Най-труден и неприятен е третият етап. Характеризира се с проява на силна болка в главата. Продължителността на пулсиращите атаки може да бъде до няколко дни. Интензивността на болезнените усещания се увеличава, ако човек се занимава с физическа активност. Понякога на този етап се наблюдава гадене с повръщане.

Въпреки факта, че в четвъртата, последна фаза, мигрената отстъпва, все още се появяват някои неприятни симптоми. Силната болка в предишните етапи влияе негативно на психологическото състояние на човек. Той става възможно най-раздразнителен, не може да се концентрира. Съществува и риск да изпаднете в депресия..

Фактори, които предизвикват мигренозни атаки

За да знаете какво да правите с мигрена, трябва да проучите причините за нейната поява. Най-честите тригери за главоболие са:

  • чест стрес;
  • нарушение на съня и будността;
  • небалансирано хранене, диета;
  • интензивна физическа активност;
  • употребата на определени лекарства;
  • прием на хормонални контрацептиви;
  • хормонални смущения;
  • травма на главата;
  • наличието на лоши навици;
  • външни фактори под формата на рязка промяна в климата, атмосферното налягане.

Спешна медицина

Спешната помощ при мигрена се основава на облекчаване на синдрома, не когато той се проявява с помощта на неприятни симптоми, а предния ден. Това означава, че трябва да предприемете действия при първите признаци, като общо неразположение или раздразнителност..

Ако е възможно, можете веднага да легнете да спите. Симптомите често отшумяват по време на сън. Но ако причината за заболяването са неврологични причини, насън мигрената може само да се влоши..

Тъй като причината е влошаване на кръвообращението, препоръчително е да използвате нагревателна подложка на челото. Освен това можете да масажирате врата, главата - това също ще помогне за подобряване на притока на кръв..

Ако след това болезнените усещания продължават, струва си да се изкъпете. В този случай водата не трябва да е гореща, а топла. Контрастният душ е отлична алтернатива. Тези процедури често се препоръчват от специалисти за тези, които страдат от лошо кръвообращение..

Ако има признаци на мигрена, струва си да се премахнат възможните дразнители под формата на ярка светлина, остри, силни звуци. За да направите това, затворете прозореца със завеси, изключете светлината, затъмнете работещия телевизор, радиото.

Безопасно, но ефективно средство за облекчаване на болката е ментол маз със звездичка. Може дори да се използва от бременни и кърмещи жени.

Методи за лечение на мигрена

В зависимост от интензивността на болката, помощта при мигрена може да бъде различна. Някои прояви могат да бъдат елиминирани с прости немедикаментозни методи или с помощта на алтернативна медицина. Симптомите се елиминират най-ефективно с помощта на лекарства..

Ако болката е толкова силна, че не може да се толерира, трябва да се извика линейка. При пристигане специалистът няма да може веднага да диагностицира причината за болката, но ще окаже първа помощ. За да разберете какво точно е отключило мигрената, трябва да потърсите помощ от клиниката. Специализираният специалист ще предпише допълнителни инструментални и лабораторни изследвания.

Лекарства от мигрена

Лечението на мигрена не е трудно, ако е известен източникът на болезнените усещания. Лекарствата се използват както при осигуряване на първа помощ, така и за лечение и профилактика. За профилактика се приемат лекарства, ако броят на атаките надвишава 2-3 пъти месечно.

За облекчаване на болката се използват болкоуспокояващи - това са аналгетици от категорията на противовъзпалителните нестероидни лекарства, лекарства с алкалоиди на ергот и триптани.

Ако се появи най-малката проява на синдрома, използвайте ибупрофен, ацетилсалицилова киселина или други подобни. Ако повръщането е съпътстващ синдром, елиминирайте го с метоклопрамид, Cerucal с домперидон. Ако повръщането с мигрена не спира и е трудно да се вземат хапчета, използвайте обезболяващо средство под формата на супозитории като Voltaren.

За да се подобри ефективността на болкоуспокояващите, в допълнение се използва кофеин. Можете да използвате Askofen - той вече съдържа необходимата доза кофеин. Ако се използват други лекарства, те пият кафе с чай или кола с тях.

С неефективността на горните лекарства за облекчаване на болката се приемат триптани - Sumamigren, Naramig със Zomig). Те се използват главно след три неуспешни опита за елиминиране на симптомите..

Лекарствата от ергот са също толкова ефективни. Пример е Diidergot с ерготамин и дихидроертамин. Предимството на тези лекарства е, че съставът им е естествен, но въпреки това те могат да причинят негативни ефекти под формата на гадене и повръщане, болезнени усещания в мускулите, учестен пулс.

Антидепресантите Prozac с амитриптин и антиконвулсантите натриев валпроат се използват като профилактични лекарства. Използването им е около шест месеца.

Методи без лекарства

Има много отговори на въпроса как да облекчим болката при мигрена. В допълнение към медикаментозния подход и използването на опциите на традиционната медицина се търсят физиотерапевтични процедури. Най-често те се използват в комбинация с лекарства..

Електрофорезата е често използвана процедура с димедрол, седуксен и калциев хлорид. Новокаин с лидокаин се приема като лекарства за локална анестезия. От успокоителните, натриевият бромид и папаверинът са предпочитани от спазмолитиците.

Следващата често срещана процедура е масаж на врата, дарсонвализация, ултрависокочестотна терапия. Ваните с радон, йод, сероводород или въглероден диоксид са не по-малко ефективни..

За да се получи резултатът, всяка от представените процедури трябва да бъде завършена под формата на курс. Те трябва да са поне 2-3 годишно.

Лечението на мигрена протича с помощта на физиотерапевтични упражнения, йога. Също така медитацията е не по-малко ефективна, което помага да се подобри не само физическото състояние, но и психическото.

Освен това си струва да се придържате към диета, за да се отървете от мигрена, тъй като някои храни могат да причинят главоболие. Тя трябва да бъде хипоалергенна, витаминна, с минимално съдържание на мазнини, което нормализира храносмилателната система, подобрява усвояването на храната. За да изготвите диета, по-добре е да се консултирате със специалист.

Как бързо да се отървете от мигрена с народни средства?

Народните методи са ефективни средства против мигрена. Те се състоят в използването на тинктури, отвари от билки, плодове, зеленчуков сок.

  1. При първите симптоми на главоболие можете да пиете сок от суров картоф. 75 мл течност са достатъчни наведнъж.
  2. Инфузията от маточина действа като успокоително. За да го приготвите, трябва да вземете 3 супени лъжици сухи суровини, да излеете чаша вода, да заври. За да се премахне мигрената, е достатъчно да се консумират няколко супени лъжици течност 4 пъти на ден..
  3. За предотвратяване на неприятни симптоми се използва прясно изцеден сок от касис и калина. Една чаша на ден е достатъчна, за да почувствате облекчение.
  4. Замяната на черен чай със зелен чай значително ще подобри състоянието..
  5. Отвара от риган намалява болката. За готвене се нуждаете от лъжица сухи суровини и 0,3 литра вряща вода. След половин час излагане течността може да се пие. Препоръчително е да се пият по 150 мл наведнъж.

Значително предимство на народните методи е тяхната безопасност. Но за да започнете да ги използвате, трябва да се консултирате със специалист.

Как да предотвратим мигрена?

Струва си да помислите как да облекчите болката от мигрена, преди тя да започне. Превантивните мерки срещу болка в главата се състоят в спазване на прости правила:

  • намалете времето, прекарано пред телевизора, монитора, тъй като това натоварва не само очите, но и главата като цяло;
  • почивка, почивки по време на физически, психически стрес;
  • намалете максимално нивата на стрес;
  • изключете източниците на силни миризми от стаята, изключете ярка светлина, тъй като това провокира повече болка;
  • спазвайте режим на сън, бодърстване;
  • коригирайте диетите, намалете консумацията на алергени;
  • правете физиотерапевтични упражнения или упражнения сутрин, по време на почивка на работа.

Представените препоръки няма да могат напълно да се оградят от мигрена, ако това вече се е случило. С този синдром е възможно да се постигне ремисия и колкото повече човек се грижи за здравето си, толкова по-дълго ще продължи този период. За поддържане на състоянието се използват и лекарства, народни методи и процедури..

Мигрената е следствие от много причини, но за да подобрите състоянието, трябва да действате чрез елиминиране. За да създадете пълна картина, потърсете помощ от специалисти, които ще диагностицират и установят възможна причина. Само след това може да се предпише ефективна терапия, която не само ще премахне симптомите, но и ще действа върху основната причина.

Халюцинации

Психози